A list of players drafted from the Calder Cannons since 1995.
*Orange denotes AFLW Draftees
YEAR | NAME | DRAFTED TO |
---|---|---|
1995 | Ashley Fernee | Adelaide |
Darren Millburn | Geelong | |
David Round | Western Bulldogs | |
1996 | Jason Johnson | Essendon |
Marcus Barham | Collingwood | |
Mark Johnson | Essendon | |
Mark Kinnear | Sydney | |
1997 | George Bakoulas | Collingwood |
Jamie Cann | Melbourne | |
Marcus Baldwin | Hawthorn | |
1998 | Jude Bolton | Sydney |
Teghan Henderson | Richmond | |
1999 | Adam Pickering | Carlton |
David Johnson | Essendon | |
Ezra Bray | Geelong | |
Paul Chapman | Geelong | |
Paul Koulouriotis | Port Adelaide | |
Ryan O'Keefe | Sydney | |
2000 | Jordan Bannister | Essendon |
2001 | Adam Winter | Essendon |
Andrew Welsh | Essendon | |
Brent Reilly | Adelaide | |
Dane Swan | Collingwood | |
David Rodan | Richmond | |
James Kelly | Geelong | |
Jordan Barham | Port Adelaide | |
Scott Howard | Essendon | |
2002 | Bo Nixon | Collingwood |
Brad Murphy | Western Bulldogs | |
Cameron Hunter | Melbourne | |
Cameron Wright | Western Bulldogs | |
Daniel Sipthorp | Richmond | |
Ryan Crowley | Fremantle | |
Tom Lonergan | Geelong | |
2003 | Adam Bentick | Carlton |
Ben Clifton | Hawthorn | |
Brent Hartigan | Richmond | |
Brock McLean | Melbourne | |
David Trotter | North Melbourne | |
Zac Dawson | Hawthorn | |
2004 | Adam Iacobucci | Collingwood |
Ben Jolley | Essendon | |
Dean Limbach | Richmond | |
Eddie Betts | Carlton | |
Ivan Maric | Adelaide | |
James Ezard | Port Adelaide | |
Jesse D. Smith | Carlton | |
Jesse W. Smith | North Melbourne | |
Lynden Dunn | Melbourne | |
Matthew Little | Hawthorn | |
Nick Becker | Carlton | |
2005 | James Wall | Sydney |
Lachlan McKinnon | Essendon | |
Matthew White | Richmond | |
Richard Douglas | Adelaide | |
Shane Neaves | Melbourne | |
Tim O'Keefe | Essendon | |
2006 | Jarryd Allen | St Kilda |
Peter Faulks | Sydney | |
2007 | Aaron Kite | Adelaide |
Addam Maric | Melbourne | |
Ashley Arrowsmith | Western Bulldogs | |
Darcy Daniher | Essendon | |
Dean Putt | Richmond | |
James Polkinghorne | Brisbane | |
Jeremy Laidler | Geelong | |
Mitchell Farmer | Port Adelaide | |
Phil Smith | Brisbane | |
2008 | Jackson Trengove | Port Adelaide |
Marcus White | North Melbourne | |
Shaun McKernan | Adelaide | |
Thomas German | Essendon | |
2009 | Anthony Long | Essendon |
Daniel Talia | Adelaide | |
Jake Carlisle | Essendon | |
Jake Melksham | Essendon | |
Robert Hicks | Richmond | |
Thomas Hunter | Collingwood | |
2010 | Cameron Guthrie | Geelong |
Dion Prestia | Gold Coast | |
Jordan Schroder | Geelong | |
Luke Mitchell | Carlton | |
Matthew Watson | Carlton | |
Mitch Wallis | Western Bulldogs | |
Tom Liberatore | Western Bulldogs | |
2011 | Brandon Ellis | Richmond |
Daniel Markworth | St Kilda | |
Fraser Dale | Carlton | |
Hal Hunter | Essendon | |
Michael Talia | Western Bulldogs | |
Tom Sheridan | Fremantle | |
2012 | Jonathan O'Rourke | GWS Giants |
Lachie Plowman | GWS Giants | |
Liam McBean | Richmond | |
Matthew Dick | Sydney | |
Rory Atkins | Adelaide | |
Sean Gregory | Essendon | |
2014 | Damien Cavka | West Coast |
Jake Lever | Adelaide | |
Jayden Foster | Carlton | |
Matthew Goodyear | Collingwood | |
Paul Ahern | GWS Giants | |
Peter Wright | Gold Coast | |
Reilly O'Brien | Adelaide | |
Roarke Smith | Western Bulldogs | |
Touk Miller | Gold Coast | |
2015 | Callum Moore | Richmond |
Nick O'Kearney | St Kilda | |
Tom Wallis | Essendon | |
2016 | Ben Ronke | Sydney |
Mitchell Lewis | Hawthorn | |
Zach Guthrie | Geelong | |
2017 | Chloe Molloy | Collingwood |
Monique Conti | Western Bulldogs | |
Noah Balta | Richmond | |
Sarah Dargan | Collingwood | |
2018 | Curtis Taylor | North Melbourne |
Jack Bytel | St Kilda | |
Lachlan Sholl | Adelaide | |
Madison Prespakis | Carlton | |
Rhylee West | Western Bulldogs | |
2019 | Francis Evans | Geelong |
Georgia Patrikios | St Kilda | |
Harrison Jones | Essendon | |
Krstel Petrevski | Melbourne | |
Lachlan Gollant | Adelaide | |
Sam Ramsay | Carlton | |
2020 | Cody Brand | Essendon |
Josh Eyre | Essendon | |
Matt Allison | St Kilda | |
2021 | Emelia Yassir | Richmond |
Georgie Prespakis | Geelong | |
Josh Goater | North Melbourne | |
Tahlia Gillard | Melbourne | |
Zac Taylor | Adelaide | |
Zali Friswell | Geelong |